2016: Beyond Budgeting - spotkanie ICV Toruń/Bydgoszcz w październiku

Na końcówkę września zostało zaplanowane 14 spotkanie członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów w regionie Toruń/Bydgoszcz. Na temat tego spotkania wybraliśmy Beyond Budgeting, o którym w zasadzie każdy coś słyszał coś wiedział, ale jak zaczęliśmy się zastanawiać nad możliwościami wdrożenia w naszych firmach elementów tej koncepcji, to okazało się, że mamy różne rozumienie i podejście do tego zagadnienia.

Spotkanie rozpoczęliśmy od próby poszukania w formule dyskusji odpowiedzi na pytanie: Po co nam budżetowanie, ponieważ to pozwoliło nam skupić się od samego początku na kluczowych dla koncepcji kwestiach. Dyskusja była tym bardziej ciekawa, że wśród uczestników spotkania była przedstawicielka firmy, w której świadomie zrezygnowano z procesu budżetowania, mając wcześniej wdrożony pełen proces budżetowania. Dyskusji było naprawdę sporo, nie sposób w tej krótkiej relacji nawet najważniejsze z nich opisać. Dla mnie ważne było to, że mieliśmy okazję spojrzeć na proces budżetowania z innej perspektywy tzn. z perspektywy zmian jakie zaszły i zachodzą w sposobie zarządzania firmami, relacji międzyludzkich i zastanowić się na ile obecne rozwiązania budżetowe mają szanse być skuteczne i efektywne a na ile prowadzą do patologii w budżetowaniu.  Nie musieliśmy jakoś specjalnie się przekonywać do tego, że praktycznie w każdej z firm występują pewne ograniczenia, nieefektywności a czasami nawet i patologie związane z realizowanym procesem budżetowania. Nie mieliśmy także wątpliwości, że to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za skuteczność i efektywność procesu budżetowania i takie wpływanie na ten proces budżetowania, aby tworzył wartość dodaną dla organizacji i nawet stanowił przewagę konkurencyjną. Z całą pewnością nie wyczerpaliśmy tego tematu, chyba ledwie doszliśmy do kluczowych kwestii i otworzyliśmy kolejne drzwi, za którymi jeszcze więcej pytań.

W mojej ocenie bardzo ważne jest co z tym dalej zrobimy, czy potraktujemy to jako ciekawą rozmowę w kompetentnym towarzystwie, wrócimy do firm i będzie robić wszystko tak jak dotychczas … czy zbierzemy te inspiracje w konkretne pomysły i spróbujemy coś z tego wdrożyć w jakimś stopniu zmienić proces budżetowania, zaczynając może od mniejszych rzeczy.

Poprosiłem kilku uczestników spotkania aby podzielili się swoimi refleksjami ze spotkania, które zamieszczam poniżej.

 „W mojej opinii koncepcja Beyond Budgeting jest odpowiedzią na wyzwania nowych czasów. Konieczność podejmowania szybkich decyzji, elastyczności w działaniu i coraz trudniejsze przewidywanie przyszłych warunków będą sprzyjać rozwojowi tego podejścia.”
Aleksander Rozman    
Dyrektor Finansowy, CUK Ubezpieczenia

„Beyond Budgeting poszerza paletę metod zarządzania zespołami pracowników i osiągania przez nie celów biznesowych. Ciekawa w tym podejściu jest rola controllingu: pozbawia się go tutaj klasycznego narzędzia jakim jest budżet, uwalniając jednocześnie do twórczego wspierania kreatywności biznesu.”
Bartłomiej Szymaniak    
Konsultant ds. controllingu, Solemis Group Sp. z o.o.


„Spotkanie ICV bardzo dużo dało mi do myślenia. Na początku stawiałem sobie pytanie czy to możliwe? Teraz stawiam sobie pytanie kiedy spotkam taką firmę? Temat mnie bardzo wciągnął i w nawale obowiązków próbuję znaleźć czas, by poczytać i posłuchać … a może jednak ciąg dalszy wiosną 2017?”
Radosław Bieńkowski    
Controller Finansowy, Marwit Sp. z o.o.

„Sama koncepcja Beyond Budgeting jak i Turkusowych Organizacji jest bardzo ciekawa. Zastanawiam się tylko czy już do tego dorośliśmy/dojrzeliśmy? Czy nie potrzeba w naszym przypadku zmiany pokoleniowej ? Nasz sytuacja geopolityczna (jak nie z lewej to z prawej), zabory, okupacja, komunizmu - powodowały, że zawsze kogoś próbowaliśmy oszukać, wystrychnąć na dudka. Niestety nadal nie jesteśmy wolni od łapówek i przekrętów :( hmmm... i jak tu w takiej sytuacji komuś zaufać i powierzyć nasze pieniądze, nasz biznes, nasze życie... ”
Robert Mrowiński    
Dyrektor Działu Analiz i Controllingu, Polomarket Sp. z o.o.

Już zastanawiamy się nad tematyką naszego kolejnego spotkania na wiosnę 2017 roku. Pojawiło się sporo tematów, konkurencja duża, to dobrze myślę, że będzie w czym wybierać
Termin kolejnego spotkania został ustalony na: 25-26 maja 2017.