2013: Innowacyjny controlling

W dniach 23-24 maja nadszedł czas na nasze już 10-te spotkanie Koła Praktyków Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów Regionu Kujawsko-Pomorskiego.

Jak ten czas szybko upływa... to już 6 lat 2 miesiące i 23 dni minęły od naszego pierwszego spotkania. W zasadzie, jak zaczynaliśmy, byliśmy grupą osób w zdecydowanej większości spotykających się po raz pierwszy. Przez te 6 lat w naszych spotkaniach uczestniczyło ponad 80 osób zainteresowanych rozwojem swoich kompetencji zawodowych w formule zaproponowanych nam przez ICV a właściwie przez Herwiga Friedaga, który był ekspertem na naszym pierwszym spotkaniu gdzie wraz z Adrianną Lewandowską zaszczepili nam ideę ICV. Ja pamiętam do dzisiaj słowa Herwiga "popełniajcie błędy i uczcie się...", które wtedy brzmiały co najmniej dziwnie w naszych uszach... później zrozumieliśmy głęboki sens i mądrość tych słów...

Przez te ponad 6 lat nie tylko mieliśmy okazję mierzyć się frapującymi nas tematami i rozwiązywać praktyczne problemy, z którymi borykamy się w naszych organizacjach ale także udało nam się zbudować wzajemne relacji koleżeńskie, które przetrwały te lata i dzisiaj są dla nas istotną wartością.

I to właśnie Herwiga Friedaga poprosiliśmy aby przyjechał do nas z Berlina na to jubileuszowe spotkanie... przecież nie mógł to być to nikt inny !!! :)

Temat który ustaliliśmy na to spotkanie to "Innowacyjny controlling", temat tak frapujący i zarazem tak trudny że już parę tygodni przed spotkaniem wiele myślałem o tym... jak sobie z tym tematem poradzimy... z jakimi myślami pomysłami w głowie wyjedziemy z tego spotkania ... jakie będą efekty tego spotkania gdy wrócimy do naszych firm...

Na miejsce spotkania wybraliśmy pierwotnie Dworek Wapionka, miejsce szczególne w naszym regionie jednak ze względów logistycznych na prośbę Herwiga w ostatniej chwili przesunęliśmy spotkanie bliżej Poznania tzn. do Wągrowca. To była dobra decyzja ponieważ zyskaliśmy na efektywności spotkania a ponadto wspaniała lokalizacja Hotelu (bliskość przyrody, jezioro, las) sprzyjała wymianie doświadczeń i poszukiwaniu inspiracji do innowacyjnych rozwiązań.

Spotkanie miała ciekawy przebieg, Ci, co znają Herwiga, wiedzą, że nie daje gotowych rozwiązań, ale poprzez dyskusję i prowokujące pytania inspiruje do poszukiwania pomysłów oraz innowacyjnych rozwiązań. Nie inaczej było i tym razem, przy czym byliśmy bogatsi o kolejne lata doświadczeń zawodowych i życiowych i to było widać i czuć na każdym kroku.

Nie chcę wchodzić w szczegółowe kwestie, które poruszaliśmy na spotkaniu ponieważ w formule tej krótkiej informacji ze spotkanie nie oddam dobrze omawianych tematów i sensu toczonych dyskusji. Dla mnie miarą sukcesu każdego szkolenia, warsztatu czy tego typu spotkania jest ilość zapisanych pomysłów do realizacji oraz ile z tych pomysłów w najbliższym roku uda się wdrożyć w organizacji.

W tym kontekście patrząc właśnie w tej chwili na listę pomysłów leżącą przede mną, oceniam to spotkania bardzo pozytywnie i jestem więcej niż przekonany, że przynajmniej 3-4 z tych pomysłów uda się wdrożyć. Poza tym, miałem już okazję tak na szybko przejrzeć ankiety ze spotkania wypełnione przez uczestników i są tam zdecydowanie bardzo pozytywne opinie.

Spotkanie zakończyliśmy drobnymi upominkami, które jeszcze długo będą przypominać uczestnikom to nasze 10-te spotkanie.

Przy tej okazji chciałbym bardzo podziękować zarówno Herwigowi jak i wszystkim uczestnikom spotkania a w szczególności członkom naszego Zarządu ICV Region Kujawsko - Pomorskiego zaangażowanym w przygotowanie tego spotkania tj. Eli Jerzyńskiej, Arturowi Mielcarskiemu i Miłoszowi Piątkowi.