2011: One page reporting

„Już niedługo nadejdzie wielki dzień – wszystkie informacje potrzebne do rozwiązania problemów managementu będą dostępne przy użyciu jednego klawisza – bliżej niż myślisz!”

Business Week [1963]

Pół wieku później nadal czekamy...

Jak zbudować raport z najważniejszymi danymi, mieszczący się na jednej stronie, a także jak go przedstawić świadomie używając swojego głosu – to tematy ostatniego spotkania Koła Praktyków Controlingu Poznań. Warsztaty odbyły się w dniach 16-17 listopada 2011 w siedzibie firmy Hansgrohe w Tarnowie Podgórnym.

Dwudniowe spotkanie koła zaczęło się w środowy wieczór – przy kolacji uczestnicy mieli okazję do wymiany nie tylko wakacyjnych wspomnień, ale także doświadczeń i spostrzeżeń na temat pracy controllera.

Na samym początku szkolenia, gdy każdy siedział już z filiżanką kawy, dr Dariusz Gulczyński krótko przedstawił ICV oddając głos Jakubowi Tomaszewskiemu z Hansgrohe – firmy, która zaprosiła uczestników szkolenia do siebie. Jakub - Regional Controller Eastern Europe- poprowadził pierwszą część warsztatów - „Cocpit managera”. Zaczął od przedstawienia firmy Hansgrohe (warto dodać, że w listopadzie rada nadzorcza przedsiębiorstwa potwierdziła, że Siegfried Gänßlen, przewodniczący zarządu ICV, nadal będzie pełnił funkcję CEO) oraz filozofii controllingu według jej dyrektorów i pracowników.

Jakub Tomaszewski mówił, jak zmieniało się rozumienie pojęcia controllera na przestrzeni lat – od controllera jako „liczykrupy” w latach dziewięćdziesiątych, poprzez controllera jako „reportera” do roku 2003 oraz controllera jako „nawigatora” przez kolejne dwa lata. W 2006 roku controller w Hansgrohe stał się partnerem biznesowym - jego odpowiedzialność znaczenie wzrosła, bierze udział również w zadaniach znacznie odbiegających od typowych zadań controllingu – np. łączy controlling marketingowy, logistyczny, kontraktów. Od 2011 roku controller jest nie tylko partnerem biznesowym, ale również co-managerem – współzarządza i jest współodpowiedzialny za firmę. Uczestnicy mogli też zwiedzić siedzibę przedsiębiorstwa – przede wszystkim „Aquademię” – „wystawę” produktów Hansgrohe.