2014: Od controllera do menedżera z Excelem i bez Excela

W dniach 12 - 13 czerwca 2014 Hotelu Dou&Spa położonym nad Zalewem w Janowie Lubelskim, odbyło się wiosenne spotkanie Lubelskiego Koła Praktyków Controllingu.

Pierwszy dzień spotkania został zdominowany przez tematy związane z organizacją Międzynarodowego Stowarzyszenia ICV. Paweł Rafalski zaprezentował wspomnienia z VIII Międzynarodowego Kongresu Controllerów, który odbył się w marcu w Poznaniu. A następnie ogłosił przekazanie stanowiska Lidera KPC Lublin Katarzynie Żuławskiej — sam rozwijał będzie sieć kontaktów z firmami członkowskimi. Po oficjalnej części uczestnicy spotkania w ekspresowym tempie dokonali zmiany ubioru i wyruszyli kontrolować trasę zieloną oraz niebieską w pobliskim parku linowym. Pokonywanie swoich ograniczeń na wysokości 4-8 m nad ziemią było wspaniałą formą integracji, podniosło adrenalinę, ale też wywołało wiele pozytywnych emocji. Każdy uczestnik z sukcesem zakończył trasę, a ostatni zjazd wykonywany był z uśmiechem oraz ulgą, że to już koniec:).

Drugi dzień spotkania kręcił się w około Excela. Głównym prelegentem był Daniel Wójcik– Dyrektor ds. finansowej kontroli projektów i zarządzania nieruchomościami w Grupa INCO S.A – specjalizujący się w tematach zarządzania finansami oraz aktywnym wykorzystaniu metod ilościowych w zarządzaniu, poszukujący nowatorskich podejść takich jak zarządzanie wartością (EVA), zrównoważona karta wyników, techniki data mining i wykorzystanie SQL w celu pozyskiwania informacji dającej przewagę konkurencyjną. Autor artykułów w czasopiśmie „Controlling. Wiedza i narzędzia w praktyce”. Daniel opowiedział o roli zarządzania finansami w przedsiębiorstwie. Wytłumaczył, że zysk nie powinien być głównym miernikiem wyników firmy. Coraz częściej menedżerowie przekonują się, że wzrost zysku na akcję nie zawsze prowadzi do wzrostu giełdowej ceny akcji. Daniel pokazał na czym polegają niedoskonałości zysku oraz zaproponował metody wyceny wartości firmy. Wykład został wzmocniony ciekawymi przykładami wyliczeń wzrostu wartości firmy z wykorzystaniem Excela i baz danych. Daniel zaprezentował wiele wzorów i przykładów ze swojego biznesowego doświadczenia. Spotkało się to z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników oraz wywołało wiele pytań.

Spotkanie zostało zakończone prezentacją poprowadzoną przez Tomasza Zarzyka, który jest pasjonatem zastosowań Excela w biznesie. Tomasz pokazał uczestnikom nowatorską metodę nauki Excela: "Watch&Learn - Excel w biznesie", której jest autorem.