2013: Planowanie scenariuszowe

W dniach 23-24 maja 2013 roku w Sandomierz w uroczym Hotelu Sarmata odbyło się XV spotkanie członków i sympatyków Lubelskiego Koła Praktyków Controllingu. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko controllingowcy z regionu, swoją obecnością zaszczyciła nas również dr Adrianna Lewandowska z Bartkiem Sobotą i Szymonem Słomińskim.

Tematem wiodącym warsztatów było „Planowanie scenariuszowe". Głównymi gośćmi i prelegentami naszego spotkania byli Lucjan Paszkiewicz oraz Małgorzata Sypińska, którzy w trakcie warsztatów przedstawili nam nowe spojrzenie na scenariusze, pokazali jakie korzyści oferują oraz jak je tworzyć i wykorzystywać w organizacji. Nad tym pracowaliśmy drugiego dnia, natomiast ...

Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się od prezentacji Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów oraz informacji na temat VII Międzynarodowego Kongresu Controllingu pod hasłem „Lepsza efektywność – nowe zadanie dla Controllera", który odbył się w dniach 18-19 kwiecień 2013 roku w Poznaniu, oraz przedstawienia historii Lubelskiego KPC.

Uroczyście został wręczony certyfikat członkowstwa firmowego ICV przedstawicielom Firmy Spomlek. Następnie Monika Wiejak, Artur Machowiec i Radek Kowalik pokazali film o swojej firmie i opowiedzieli, jak powstają wspaniałe sery.

Po krótkiej przerwie i dużej metamorfozie sali, czteroosobowy zespół pod kierunkiem dr Andrzeja Wodeckiego i dr Grzegorza Wójcika przeprowadził „operację" na zwojach mózgowych naszego lidera Pawła Rafalskiego.

Warsztaty z wykorzystaniem urządzenia odczytującego fale mózgowe EEG pokazały nam jak możemy lepiej wykorzystywać zasoby umysłu. Neurofeedback (biofeedback EEG) uczy lepszej koncentracji i uwagi, głębszego relaksu, odporności na stres, pomaga w medytacji.

Analityczny umysł naszego lidera opierał się wszelkim prowokacjom mającym na celu dekoncentrację i rozproszenie. Jesteśmy dumni z Pawła i nie tylko z jego czerwonej linii :-).

„Osiągać więcej, działać sprawniej, żyć radośniej" to motto do pracy nad odkrywaniem własnych możliwości.

Po tak emocjonującej części nastąpiła integracja controllerów podczas degustacji prawdziwych klejnotów radzyńskiego Spomleku. Trudno było wybrać pomiędzy szafirem, rubinem czy aromatycznym bursztynem. Jesteśmy zaprawieni w trudnych sztukach wyboru, tak więc temu też daliśmy radę.

O północy poszliśmy na zamek, aby sprawdzić, czy na dziedzińcu nie przechadza się książę Henryk Sandomierski z piękną Judytą. Zapewne padający deszczyk odstraszył parę XII-wiecznych zakochanych, ale nie nas :-)

To nie był jeszcze koniec naszego czwartkowego spotkania...

Spaliśmy krótko ale intensywnie, bo przecież już wiemy, co robić z mózgiem.

Piątkowy poranek przywitał nas deszczem ale też niezwykle energetyzującym zespołem. Małgorzata Sypińska i Lucjan Paszkiewicz to oni ukazali nam planowanie scenariuszowe w zupełnie innym świetle niż do tej pory znaliśmy.

„Jadę tam, gdzie krążek będzie, a nie tam gdzie był" powiedział Wayne Gretzky kanadyjski hokeista polskiego pochodzenia, uznany za najlepszego w historii gracza, spytany o sposób na osiągnięcie sukcesu. Sposób wydaje się prosty, a drogą do jego osiągnięcia jest właśnie planowanie scenariuszowe.

Dowiedzieliśmy się, że scenariusze pomagają zadawać właściwe pytania i widzieć je we właściwym kontekście. Scenariusze są alternatywnym opisem przyszłości, to krótkie, wiarygodne historie mówiące co może zdarzyć się z przyszłym otoczeniu biznesowym. Na pewno nie są strategią, ale praca nad nimi to skuteczne narzędzie myślenia strategicznego. Planowanie scenariuszowe jest ogniwem łączącym przyszłość i strategię. Scenariusze są skutecznym narzędziami poszukiwania nowych środowisk działania oraz rozwijania strategii, które będą wystarczająco elastyczne, aby osiągnąć cele. Planowanie scenariuszowe wymusza na menadżerach stawiania sobie pytań, inspiruje do wnikliwego myślenia o przyszłości, pomaga unikać powtarzania błędów.

Metoda indukcyjna - prawdopodobnych wydarzeń inaczej znana jako „lejek" trzech scenariuszy: optymistycznego, pesymistycznego i najbardziej realnego została zestawiona z metodą dedukcyjną scenariuszy równie prawdopodobnych.

Po niesłychanie barwnie przedstawionej teorii dotyczącej planowania scenariuszowego, w tworzeniu której wszyscy uczestniczyliśmy, Pan Lucjan Paszkiewicz zaprezentował nam case stydy Shella i kryzysu paliwowego.

Ustaliliśmy wspólnie, że nasze planowanie scenariuszowe oprzemy na znanej nam Firmie Spomlek. Podzieleni na trzy zespoły najpierw wypisywaliśmy czynniki, które mogą mieć wpływ na firmę. Następnie przyporządkowywaliśmy je do odpowiedniego otoczenia:

- kontekstowego (czynniki na które nie ma się wpływu ale można je badać i rozumieć),

- relacyjne/biznesowe (czynniki na które ma się pewien wpływ, ale one też mają wpływ na nas) ,

- wewnętrzne (czynnik nad którymi mamy kontrolę).

Kolejnym krokiem było konstruowanie macierzy Wpływ - Niepewność. Na osi z 10 punktową skalą rozmieszczaliśmy wspólnie opracowane czynniki, w zależności od stopnia niepewności danego czynnika i jednocześnie jego wpływu na firmę.

Niestety i w drugim dniu spotkania czas biegł nieubłaganie. Pozostał pewien niedosyt ale zdobyta wiedza i rekomendowane lektury prowadzących mogą przynieść konkretne owoce w naszych firmach.

Po podsumowaniu spotkania ustalono, że następne odbędzie się 12-13 IX w Piotrawinie tematem spotkania będzie „Modern Budgeting – nowoczesne koncepcje budżetowania". Spotkanie poprowadzi dr Walter Schmidt z Berlina – członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów, praktyk z wieloletnim doświadczeniem z zakresu koncepcji BSC.