2009: Dokumentacja cen transferowych

W dniach 17-18 września 2009 roku w Nadrzeczu, urokliwej miejscowości i w otoczeniu przepięknych krajobrazów, w Zajeździe Nadrzecze odbyło się IX Spotkanie Kołą Praktyków Controllignu Lublin.

Tematem wiodącym spotkanie bła "Dokumentacja cen transferowych". Temat ten został przygotowany przez Iwonę Pankowską (Plant Controllera w Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o.) Katarzynę Zarembę (Dyrektora Kontrollingu Korporacyjnego w Emperia Holding S.A.) oraz Tomasz Koszczana (Kontrollera Finansowego również z Emperia Holding S.A.).

Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się od prezentacji Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów oraz informacji na temat III Międzynarodowego Kongresu Controlling Intelligence Adventure, który odbył się w dniach 18-19 czerwca 2009 roku w Poznaniu. Kolejnym punktem spotkania były wpisane już w tradycję naszych spotkań prezentacja jednej z firm członków lubelskiego Koła Praktyków Controllingu. Tym razem mieliśmy możliwość zapoznania się z firmą, która dopiero rozpoczyna działalność na rynku lubelskim - Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o. - producenta aluminiowych puszek do napojów, wchodzącego w skład amerykańskiego koncernu.

Następnie grupa przygotowująca temat przeszła do sedna spotkania - prezentacje tematu wiodącego, czyli Dokumentacja cen transferowych. Jeszcze pierwszego dnia spotkania Iwona Pankowska zaprezentowała podstawowe informacje dotyczące sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz niezbędnych elementów, które powinny być zawarte w takim opracowaniu. Mogliśmy się dowiedzieć między innymi:

             Co to są ceny transferowe i dlaczego należy je dokumentować;

             Z jakich powiązań może wynikać konieczność sporządzania dokumentacji;

             Jakie sankcje grożą przedsiębiorcom w przypadku braku odpowiedniej dokumentacji;

             Jakie informacje musi, a jakie może zawierać dokumentacja;

             Jakie dokumenty dodatkowe powinny zostać załączone do dokumentacji.

Dzień drugi spotkania rozpoczęła Kasia Zaremba prezentacją dotyczącą Metody kalkulacji cen transferowych. Kasia przedstawiła nam wszystkie możliwe metody kalkulacji cen transferowych preferowane oraz akceptowane przez Urzędy Skarbowe. Mowa była zarówno o metodach tradycyjnych oraz o metodach zysku transakcyjnego, które stosowane mogą być tylko w przypadku, gdy nie ma możliwości określenia dochodów ze pomocą tradycyjnych metod szacunkowych.

Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchania rezentacji przedstawicielki firmy Wolters Kluwer, jednej z największych wydawców publikacji prawniczych i ekonomicznych, która przedstawiła nam ofertę wydawnictwa oraz zapoznała nas z nowym produktem  - Analityk Finansowy. Program ten może być skutecznym narzędziem dla tych, którzy na co dzień zajmują się analizowaniem sytuacji finansowej firmy, ich sprawności operacyjnej i benchmarkingiem.

Kolejną prezentację przedstawił Tomasz Koszczan, który przybliżył nam zagadnienia porozumień cenowych, jako metody unikania ryzyka podatkowego związanego z transakcjami z podmiotami powiązanymi.

Następnie odbyły się krótkie warsztaty, podczas których grupa miała za zadanie opracować analizę funkcjonalną niezbędną do sporządzenia dokumentacji cen transferowych dla przykładu przedstawionego przez Kasię Zarembę. Dzięki temu wszscy mogliśmy w praktyce poznań zagadnienia będące podmiotem wcześniejszych prezentacji.

Zarówno w trakcie warsztatów, jak też i prezentacji uczestnicy prowadzili wiele ciekawych dyskusji i polemik. Doszło do wymiany wielu ciekawych poglądów i informacji praktycznych dotyczących omówionego zagadnienia.

Specjalnymi gośćmi naszego spotkania były dwie nasze koleżanki z Poznania: Justyna Dębska oraz Aleksandra Sulima, które na co dzień pomagają nam w organizacji naszej działalności. Dla nich serdeczne podziękowania nie tylko za przywiezione materiały, ale przede wszystkim za przemiłe towarzystwo.